כדורגל ישראלי

ארגון שחקני הכדורגל עתר נגד מנהלות הליגה והקבוצות לבית הדין האזורי לעבודה

ארגון שחקני הכדורגל דורש מבית המשפט לבטל סעיפים לא חוקיים בחוזה האחיד שעליו מוחתמים 800 שחקני ליגת העל והליגה הלאומית לגברים

ארגון שחקני הכדורגל הגיש הבוקר עתירה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, כנגד מנהלת הליגות וכל קבוצות הגברים המקצועניות בליגות העל והלאומית.

בעתירה שהוגשה באמצעות עורך הדין מוטי לוין, טוענים השחקנים כי הנהלות הקבוצות מחתימות כ-800 שחקנים מקצועניים על חוזה אחיד שבו סעיפים לא חוקיים.

ההסכם האחיד לשחקנים קובע תשלום "שכר כולל", ללא פירוט של זכויותיו הסוציאליות של השחקן, רכיבי השכר, חופשה, הבראה וכיו"ב, דבר העומד בסתירה לתכלית של חוק הגנת השכר.

עוד קובע ההסכם עליו חתומים השחקנים כי השכר המשולם כולל בתוכו גם את תשלום פיצויי הפיטורים, דבר הנוגד את הוראות חוק פיצויי פיטורים. אם לא די בכך, סעיף 9ב' הקובע הגנה מפני תביעות סותרות, ממחיש את האבסורד הרב בהסכם זה, עת הוא קובע כי במקרה של תביעה סותרת מצד השחקן לבית הדין לעבודה לצורך עמידה על זכויותיו במסגרת משפט העבודה המגן, יראו את שכרו כ"שכר מינימום" וזאת בהתעלם משכרו האמתי של השחקן.

ארגון השחקנים מציין בתביעה כי מזה זמן רב נערכים מגעים עם המנהלת כדי שזו תקבל ותחתום על הסכם סטנדרטי חדש לשחקנים . הארגונים האירופאים – EPFL ,ECA, UEFA , חתמו לפני כחמש שנים אל מול ארגון השחקנים העולמי – FIFPro מסמך המכונה "הספר הכחול" בו נקבעו דרישות מינימום לחוזה סטנדרטי בין שחקן לקבוצתו.

מאז 2015 מנסה ארגון השחקנים בישראל להגיע עם המנהלת להסכמות בנוגע ל"ספר הכחול", נערכו עשרות פגישות בנושא, בתוכם גם מפגש עם נציגי האיגודים הבינלאומיים, אך המנהלת מתחמקת מחתימה על ההסכם בנושא, בכל פעם בתואנה אחרת.

הארגון מבקש מבית המשפט להורות למנהלת לבטל את הסעיפים הלא חוקיים בחוזה האחיד של השחקנים וכן לשוב לשולחן המו"מ בנוגע ליישום הוראות ה"ספר הכחול".

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *